Doğumda hangi anestezi yöntemi tercih edilmeli?

Doğumda hangi anestezi yöntemi tercih edilmeli?

????Spinal Anestezi: Bel bölgenizden, omurlar arasından omuriliği çevreleyen zar bir iğne yardımıyla geçilerek ilaç verilir. Vücudun belden aşağısı tamamen hissizleşir, bacaklar hareketsiz hale gelir. İşlem sonrası 4-6 saat bacaklarda hareketsizlik devam eder.Çoğunlukla sezaryende bu yöntemi tercih ederiz bu yöntemle hem annemiz doğum esnasında uyanık olup bebeğini görme imkanına sahipken hem de sezeryan sırasında genel anestezi de verilen anestezik maddeler bebeğe de geçmemiş yani bebeğimizi uyutmamış oluruz.
???? Genel anestezi: Yaşamsal fonksiyonlarda bir değişiklik olmaksızın, geçici bilinç kaybı ve refleks aktivitede azalma halidir.Genel anestezi uygulaması; bilinç kaybına yol açarak, hastanın ameliyat sırasındaki farkındalığını önler, ağrıyı ortadan kaldırarak hastaya ameliyat sırasında konfor sağlar ve refleks aktiviteyi baskılayıp kas gevşemesi sağlayarak cerrahi müdahalenin yapılmasını ve uygun cerrahi koşulları sağlar.
???? Epidural Anestezi: Sırt veya bel bölgesinden, yine omurlar arasından bir iğne yardımıyla girilerek, omuriliği çevreleyen zarın önüne çok ince bir tüp (kateter) bırakılır. Anestezik ilaç bu tüp içerisinden verilerek hissizlik sağlanır. Spinalden farkı hareket kaybı genellikle gözlenmez.
????  Bu anestezi çeşitlerinden hangisinin seçileceği konusunda da seçimi hekiminize bırakınız ;her hasta için en uygun yöntemin farklı olacağını da unutmayalım..
 

Content Gallery

Share on Social Media: